כיצד יחידות ארציות מעבדות בקשות ETIAS

כיצד יחידות ארציות מעבדות בקשות ETIAS

האיחוד האירופי יציג בקרוב את ETIAS אך עדיין נותר בלבול רב לגבי מה בדיוק זה, מי דורש את זה, תהליך היישום וכיצד המערכת פועלת. ETIAS מייצג את European Travel Information and Authorisation System, וכפי שהשם מרמז, זוהי שיטה לאיסוף מידע לא רק על כוונת מבקרים לאזור אירופה או שנגן ושימוש במידע זה כדי לפקח על מסלול הנסיעה של המבקש, אלא גם כדי לקבוע אם יש למנוע מאותו אדם גישה על בסיס פלילי, סיבות טרור או בריאות.

ETIAS אמור להתחיל באמצע 2022 ולהפוך לחובה בתחילת 2023 לאחר תקופת היכרות של חצי שנה שבמהלכה יש לטפל ולתקן כל תקלה במערכת. ברגע ש-ETIAS ייכנס לתוקף באופן מלא, הוא יהיה חובה עבור אזרחים של יותר משישים מדינות שנהנים כיום מגישה ללא ויזה לאירופה. בעקבות הברקזיט, רשימה זו כוללת כעת את בריטניה ודרכונים בריטיים יצטרכו לקבל אישור ETIAS לפני שניתן יהיה לצאת למסע כלשהו לאירופה.
בניגוד לבקשת ויזה שבה נדרשת נוכחות אישית, הגשת בקשה ל- ETIAS נעשית באופן מקוון (או באמצעות אפליקציה לנייד שתוצג בקרוב) ואמורה להימשך דקות ספורות בלבד כאשר יותר מ -95% מהבקשות צפויות להיות מאושרות. אישור זה, או סירוב, נופל לאחריותה של יחידה ארצית של אטי"ש שתפקידה כולל בדיקת זהות המבקש ותיקוף הפרטים האישיים שנמסרו.

יחידה לאומית בכל מדינה חברה

כחלק מהשקת ETIAS, כל מדינה החברה באיחוד האירופי חייבת להקים ולתחזק יחידה לאומית משלה. יחידות אלה עושות את השיחה האולטימטיבית אם אישור ETIAS ניתן או לא. על מנת להגן על אזרחי האיחוד האירופי מפני סיכונים פוטנציאליים לטרור, פלילי או אפילו בריאותי, על היחידות הלאומיות של ETIAS לבחון בקפידה כל בקשה ולבדוק את פרטי המבקש באמצעות מסד נתונים מרכזי המכיל קבצים ורשומות ממקורות מרובים כולל אינטרפול, יורופול, פרונטקס (סוכנות משמר הגבול והחופים האירופית), SIS (מערכת מידע שנגן) ורבים אחרים.

למרות שליחידות הלאומיות של ETIAS יש תפקידים אחרים, האחריות העיקרית שלהם היא להעריך כל בקשה ולהעניק או לדחות את ETIAS. כ -4 או 5% מהבקשות שסורבו יהיו על רקע פלילי, טרור או בריאותי וזה יקרה אם בקשה תחזיר "מכה" כאשר תיבדק דרך מסד הנתונים המרכזי. במקרים אלה תועבר הבקשה ליחידה המרכזית של אטי"ס, אשר תערוך בדיקות נוספות על המבקש ועל המידע שנמסר בטופס הבקשה.

על פי הערכות, 50% מהבקשות הללו יעברו את הסינון השני ביחידה המרכזית של אטיאס, אך השאר יועברו ליחידה הארצית של ETIAS לבדיקה סופית ולתוצאה חיובית או שלילית כתוצאה מכך. על מנת להגיע להחלטה סופית, היחידה הארצית האחראית על ETIAS תיצור קשר עם הפונה באמצעות דוא"ל לבקשת מידע נוסף, פרטים או הבהרות. במקרים נדירים מאוד בהם לא ניתן לפתור את הבעיות באמצעות דוא"ל, המועמד עשוי להתבקש להגיע לראיון אישי.

איזו יחידה ארצית של ETIAS אחראית?

כאשר אזרח שאינו אזרח האיחוד האירופי מגיש בקשה ל-ETIAS אשר נדחית, המדינה ממנה הוחזרה הפגיעה במערכת הביטחון היא האחראית לטיפול בבקשה. אם, למשל, אפליקציה גרמה לפגיעה במערכת ממאגר מידע של משטרת צרפת, אז היחידה הלאומית הצרפתית ETIAS היא זו שצריכה לבצע חקירה ובדיקות נוספות.

אם, לאחר ביצוע כל הבדיקות, בקשת ETIAS נדחית מכל סיבה שהיא, למבקש יש זכות אוטומטית לערער. במקרים אלה יסופקו לפונה פרטי התקשרות ליחידה הארצית הרלוונטית של אטי"ס, לרבות כתובת דוא"ל, שם איש קשר, מספר טלפון וכתובת פיזית לצורך התכתבות בכתב והמצאת תיעוד במידת הצורך.

ליחידות הארציות של ETIAS יש גם סמכות להנפיק ETIAS עם תוקף מוגבל. צורה חריגה זו של אישור תגביל בדרך כלל את המחזיק לנסוע רק למדינה שהיחידה הלאומית שלה הנפיקה את ETIAS. מצב זה עלול להיווצר מסיבות הומניטריות או בשל אינטרס לאומי או ביטחוני.

צורה חריגה נוספת של ETIAS שעשויה להינתן מאפשרת כניסה רק למדינות מסוימות בעלות שם בתוך האיחוד האירופי ואזור שנגן. צורה זו של ETIAS נמצאת גם בתחום אחריותן של היחידות הלאומיות אשר יעשו את ההסדרים הדרושים עם המדינות שעבורן ETIAS יהיה תקף.

סמכויות ביטול וביטול

ETIAS ניתן בתנאי שהפרטים שנמסרו על ידי המבקש נכונים ומלאים והאישור מגיע עם תנאים והתניות מסוימים. אם מצבו של המבקש ישתנה לפיו המידע שנמסר אינו נכון עוד, או שהתנאים המצורפים למתן ETIAS אינם מתקיימים עוד, אזי ליחידה ארצית יש סמכות לבטל או לבטל את ה- ETIAS. מצב זה עשוי להתעורר אם שמו של האדם מסומן בדגל אדום במסד הנתונים הביטחוני של ETIAS או ב- SIS או אם האדם נושא צו מעצר או מעצר בינלאומי.

ביטול או ביטול ETIAS עשוי להתרחש גם שלא באשמת המחזיק אם, למשל, הדרכון אבד או נגנב. בכל הנסיבות, לבעל ETIAS יש זכות לערער על כל החלטה של היחידה הארצית של ETIAS האחראית לביטול או ביטול.

הגנה על נתונים אישיים

היחידות הלאומיות של ETIAS חייבות לציית לחוקים ולתקנות האירופיים הנוכחיים בנוגע להגנה על נתונים אישיים. חלק גדול מהמידע המסופק בטופס הבקשה הוא רגיש ואישי מאוד. כדי להגן על נתוני המועמד, כל המידע מאוחסן ומעובד בשרתים מאובטחים ורק מספר מוגבל של אנשי צוות מורשים יכולים לגשת למערכת המידע המרכזית של ETIAS.

כמו במקרה של תקנות נתונים אישיים, מועמדים הסבורים כי המידע המאוחסן במערכת המידע של ETIAS שגוי זכאים לפנות ליחידה המרכזית של ETIAS או ליחידה הארצית הנחשבת אחראית לשגיאה.
לאחר מכן, היחידה המרכזית או הארצית של ETIAS מחויבת לבדוק את הנתונים המאוחסנים ולבצע את כל התיקונים, התיקונים או העדכונים הדרושים. לאחר בדיקה יסודית של המידע שסופק, על היחידה המרכזית או הארצית ליידע את המבקש בכתב על השינויים שבוצעו וכיצד הם משפיעים על המצב הנוכחי של ETIAS או על בקשות עתידיות.