מהו אזור שנגן?

מהו אזור שנגן?

אזור שנגן כולל 27 כיום מדינות אירופאיות שחתמו כולן על הסכם שנגן. מדובר באמנה שבה הסכימו כל המדינות החתומות על ההסכם לבטל את גבולותיהן הלאומיים כדי לאפשר מסחר פשוט יותר בין המדינות החברות וכן להאיץ את הליכי מעבר הגבול עבור אנשי עסקים ומבקרים.

27 חברי אזור שנגן הנוכחיים הם: אוסטריה, בלגיה, קרואטיה, צ'כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, הונגריה, איסלנד, איטליה, לטביה, ליכטנשטיין, ליטא, לוקסמבורג, מלטה, הולנד, נורבגיה, פולין, פורטוגל, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שוודיה ושוויץ .

אזרחי כל אחת מהמדינות החברות אינם נדרשים להציג דרכון או תעודת זהות בעת הכניסה למדינה חברה אחרת, בעוד אזרחי מדינות מחוץ לאזור שנגן יזדקקו לדרכון או למסמכי נסיעה מקובלים אחרים.

Countries that will require ETIAS are those currently in the Schengen Area.

הסכם שנגן

שנגן היא עיירה קטנה בדרום מזרח לוקסמבורג וזה היה כאן ב -14 ביוני 1985 כי חמש מדינות אירופיות נפגשו לחתום על מה שמכונה הסכם שנגן. לאחר מלחמת העולם השנייה חולקה אירופה למעשה לשני מחנות. צד אחד ראה בעיני רוחו קהילה אירופית שלא תפעיל ביקורת גבולות או בדיקות בין מדינות אירופה, ובכך תאפשר סחר חופשי ותנועה, ואילו המחנה השני התנגד נחרצות לרעיון זה. התומכות העיקריות בתנועה חופשית חסרת גבולות זו היו גרמניה וצרפת, שהציגו את הרעיון בפני המועצה האירופית ביוני 1984, כאשר הוחלט כי יש לעמוד בתנאים מסוימים לפני שהתוכנית המוצעת תוכל להפוך למציאות.

עם קבלת תנאי האיחוד האירופי, נוסחו הנחיות ותקנות וההסכם נחתם על ידי גרמניה וצרפת, אליהן הצטרפו שלוש מדינות אירופיות נוספות: בלגיה, הולנד ולוקסמבורג.

למרות שההסכם המקורי פירט את כוונתן של חמש המדינות החתומות להסיר גבולות פנימיים בין מדינות אלה, רק בשנת 1990 אמנה חתומה אפשרה את יישום הסכם שנגן. האמנה כיסתה את כל הנושאים הנוגעים להקדמה ולתפעול של הסכם שנגן, כולל:

 • הסרת ביקורת גבולות פנימית בין המדינות החברות בשנגן
 • הכללים והנהלים הנוגעים להנפקת ויזת שנגן סטנדרטית המקובלת על כל מדינות שנגן
 • הקדמה ותפעול של מסד נתונים שייקרא מערכת המידע של שנגן (SIS) המכיל מידע הנוגע למבקרים מתכוונים לאזור שנגן הנוסעים ממדינה שאינה שנגן
 • הכנסת מערכת חילופי מידע בין מאבטחי הפנים לבין פקידי ההגירה

הרעיון של הסרת ביקורת גבולות פנימית כדי להגביר את המסחר והתיירות היה פופולרי במדינות מסוימות, ולחמשת החברים המייסדים המקוריים הצטרפו עד מהרה ארבע מדינות נוספות:

זה הביא את המספר הכולל של חברות אזור שנגן לתשעה, אך למרות שכללי היסוד נקבעו והסכם שנגן התקבל רשמית כבר בשנת 1990, אזור שנגן נוצר באמת רק בתחילת 1995, כאשר שבע מהמדינות החברות החלו למעשה להסיר את ביקורת ביטחון הגבולות הפנימית. שבע המדינות החברות שהפכו את אזור שנגן למציאות היו: בלגיה, צרפת, גרמניה, לוקסמבורג, ספרד, פורטוגל והולנד.

הרחבת אזור שנגן

בעקבות ההחלטה לבטל את הגבולות הפנימיים של שבע המדינות האירופיות, אזור שנגן התרחב במהירות בשנים שלאחר מכן. אוסטריה הצטרפה באפריל 1995 וההתרחבות נמשכה בסוף 1996 עם הצטרפותן של דנמרק, פינלנד, איסלנד, נורווגיה ושוודיה.

באפריל 2003 חל זינוק במספר החברים כאשר לא פחות מתשע מדינות אירופאיות הניחו עט על נייר והצטרפו לאזור שנגן המתרחב. תשע המדינות החדשות היו צ'כיה, אסטוניה, הונגריה, לטביה, ליטא, מלטה, פולין, סלובקיה וסלובניה.

מספר מדינות שנגן בשנת 2003 מנה 24 ושוויץ וליכטנשטיין נרשמו בשנים 2004 ו -2008 בהתאמה.

ב-1 בינואר 2023 הצטרפה קרואטיה רשמית לאזור שנגן כחברה ה-27. עם זאת, לקח כמה שנים להצטרף לגוש. קרואטיה הביעה עניין להצטרף לאזור שנגן בתחילת 2015. אז, המדינה נתפסה אחראית לזרם עצום של מהגרים בלתי חוקיים שהגיעו מיוון והורשו לעבור דרך קרואטיה בדרכם למדינות החברות באיחוד האירופי כמו הונגריה, אוסטריה וסלובניה. למרות זאת, קרואטיה הצטרפה בסופו של דבר לאזור שנגן

הסרת ביקורת הגבולות

למרות שהסרת ביקורת הגבולות בין המדינות השכנות הייתה מטרת הסכם שנגן, הדבר לא תמיד היה אפשרי בימים הראשונים. מדינות חברות בשנגן שחלקו גבול יכלו לשנות ביעילות את מדיניות הגבול עבור מדינות שכנות אחרות, אך זה לא היה המקרה כאשר החברות הייתה קטנה ומפוזרת ברחבי יבשת אירופה. אפילו בשנים הראשונות, אזור שנגן היה כמעט גוש מוצק של מדינות שכיסו כמעט את כל אירופה והמדינות החברות החלו לבטל את ביקורת הגבולות היבשתית, הימית ואפילו שדה התעופה.

תהליך זה החל כבר בשנת 1995 כאשר המדינות השכנות צרפת, גרמניה, הולנד, לוקסמבורג ואיטליה יישמו לראשונה את הסכם שנגן, כמו גם ספרד ופורטוגל שגם הן חולקות גבול משותף. הסרת ביקורת הגבולות הפנימית נמשכה כאשר חברות חדשות חתמו על ההסכם עם החתומה הסופית, ליכטנשטיין, וביטלו את גבולה הפנימי בדצמבר 2011.

מדינות באזור שנגן

אזור שנגן כולל 27 מדינות, עם חברים פוטנציאליים נוספים בשנים הקרובות. להלן המדינות המשתתפות הנוכחיות שהן חלק מאזור שנגן:

 • אוסטריה
 • בלגיה
 • קרואטיה
 • הרפובליקה הצ\'כית
 • דנמרק
 • אסטוניה
 • פינלנד
 • צרפת
 • גרמניה
 • יוון
 • הונגריה
 • איסלנד
 • איטליה
 • לטביה
 • ליכטנשטיין
 • ליטא
 • לוקסמבורג
 • מלטה
 • הולנד
 • נורווגיה
 • פולין
 • פורטוגל
 • סלובקיה
 • סלובניה
 • ספרד
 • שוודיה
 • שוויץ

אוסטריה

מדינה אלפינית זו נחתמה בהסכם שנגן בשנת 1995, והוסיפה את וינה הציורית ואת האזור הכפרי היפה של אוסטריה לאזור שנגן.

בלגיה

בלגיה הייתה אחת המדינות הראשונות שחתמו על הסכם שנגן המקורי בשנת 1985. בלגיה היא ביתם של עיר הבירה של האיחוד האירופי, בריסל, וערים איקוניות מימי הביניים כמו ברוז ', הלוכדות את העתיד המודרני והעבר ההיסטורי של אירופה במקום אחד.

קרואטיה

קרואטיה הייתה החברה ה-27 באזור שנגן. המדינה חברה באיחוד האירופי מאז 2013. היא ידועה בעיקר בזכות החופים שלה, הכוללים את הערים ספליט ודוברובניק. 

צ'כיה (הרפובליקה הצ'כית)

צ'כיה חתמה על הסכם שנגן בשנת 2003. מאז, הנסיעה לערים היפות של המדינה כמו בירתה פראג הייתה קלה מתמיד.

דנמרק

עם חתימתה על הסכם שנגן זמן קצר לאחר הצעתו בשנת 1996, נהנתה דנמרק רבות מהתנועה החופשית שסיפק אזור שנגן. עיר הבירה קופנהגן נמצאת במרחק קצר מגשר ארסונד, שחיבר לראשונה אי פעם את חצי האי הסקנדינבי למרכז יבשת אירופה.

אסטוניה

האומה הבלטית אסטוניה חתמה על הסכם שנגן בשנת 2003. בגבול המזרחי של יבשת אירופה, אזור שנגן מעודד נסיעה חופשית וקלה לאומת הגוש הסובייטי לשעבר.

פינלנד

חתומה מוקדמת על הסכם שנגן, פינלנד נרשמה להשתתפות באזור שנגן בשנת 1996. אחת המדינות הצפוניות ביותר באירופה, אזור שנגן מסייע לחבר את הפינים לקהילה האירופית הגדולה יותר ולהיפך.

צרפת

כחותמת המייסדת של הסכם שנגן, צרפת מילאה תפקיד מכריע ביצירת הקהילה האירופית. אחת המדינות הגדולות באזור שנגן, צרפת היא השפעה עצומה על קידום אירופה מקושרת יותר.

גרמניה

גרמניה הייתה בין החותמות המייסדות של הסכם שנגן בשנת 1985. במיקום מרכזי ביבשת אירופה והמדינה הגדולה ביותר באזור לפי אוכלוסייה, גרמניה ממלאת תפקיד מרכזי בקהילה האירופית ובמדינות אזור שנגן.

יוון

בשנת 1992 הפכה יוון לתוספת מרכזית לאזור שנגן. הסכם שנגן, הממתג מחדש את הפיתוי שלו כיעד לחופשה במזג אוויר חם, הופך את הנסיעה למקומות יווניים ציוריים כמו סנטוריני לקלה יותר.

הונגריה

הונגריה נרשמה לאזור שנגן בשנת 2003. אומה אירופית היסטורית זו מארחת מספר מקומות עשירים מבחינה תרבותית למבקרים, כמו עיר הבירה שלה בודפשט.

איסלנד

איסלנד, שהופרדה מיבשת אירופה על ידי ליגות באוקיינוס האטלנטי, הייתה אמורה לחתום באזור שנגן בשנת 1996. איסלנד מעודדת נסיעות חופשיות יותר בין שכנותיה האירופיות ביבשת אירופה הודות להגבלות נסיעה מופחתות כמשתתפת בהסכם שנגן.

איטליה

אחת המדינות המתויירות ביותר באירופה, איטליה נרשמה להשתתפות באזור שנגן בשנת 1990. הגישה האירופית לערים ההיסטוריות ביותר ביבשת קלה מאי פעם. כל הדרכים מובילות לרומא, ללא מגבלות גבול למדינות המשתתפות.

לטביה

האומה הבלטית לטביה חתמה על הסכם שנגן בשנת 2003. כמשתתף בחופש התנועה שהוקצה על ידי אזור שנגן, יותר אנשים יכולים לראות את ההיסטוריה התרבותית העשירה של המדינה הזאת של כמעט שני מיליון.

ליכטנשטיין

עם שטח של 160 קמ"ר, ליכטנשטיין הוא אחד המשתתפים הקטנים ביותר באזור שנגן. ליכטנשטיין נרשמה להשתתפות באזור שנגן בשנת 2008, מה שאיפשר נסיעות גדולות יותר למדינה זעירה זו בקהילה האירופית הגדולה יותר.

ליטא

ליטא נרשמה להשתתפות באזור שנגן בשנת 2003. יחד עם המדינות הבלטיות אסטוניה ולטביה, השתתפותה של ליטא באזור שנגן מסייעת לחבר את המדינות האירופיות המזרחיות ביותר לשאר היבשת.

לוקסמבורג

אחת החתומות המקוריות על הסכם שנגן, העיר שנגן בלוקסמבורג היא שמו של אזור שנגן והמיקום שבו נחתם ההסכם. עם אוכלוסייה של קצת יותר מחצי מיליון, תפקידה המכונן של לוקסמבורג בניסוח הסכם שנגן מדבר על המשימה של הקהילה האירופית הגדולה יותר: חיבור כל מדינות אירופה, לא משנה כמה גדולות או קטנות.

מלטה

מלטה חתמה על הסכם שנגן בשנת 2003. מדינת אי קטנה זו במרכז הים התיכון התחברה לקהילה האירופית בצורה משמעותית יותר.

הולנד

ההולנדים היו בין הראשונים לחתום על הסכם שנגן בשנת 1985. ממוקמת במרכז אירופה, הולנד הפכה למרכיב קבוע בקהילה האירופית, ומארחת מוסדות בינלאומיים כמו בית הדין הבינלאומי לצדק ובית הדין הפלילי הבינלאומי.

נורווגיה

האומה הסקנדינבית נורבגיה נרשמה להשתתפות באזור שנגן בשנת 1996. אחת המדינות העשירות ביותר בנפט בצפון אירופה הפכה לחלק מהקהילה האירופית הגדולה יותר.

פולין

פולין חתמה על הסכם שנגן בשנת 2003. אחת המדינות הבולטות ביותר בגוש המזרחי של המלחמה הקרה, השתתפותה של פולין במדיניות פאן-אירופית זו מסמלת עידן חדש בשלום וביציבות האירופיים.

פורטוגל

עם חתימתה ב-1991, פורטוגל נמצאת מערבה ככל שיבשת אירופה הולכת. כמשתתף בהסכם שנגן, אומה היסטורית זו בחצי האי האיברי קשורה לכל אירופה.

סלובקיה

סלובקיה הצטרפה לאזור שנגן בשנת 2003. מדינה ללא מוצא לים זו במרכז אירופה נהנית כעת מגישה רבה יותר לשכנותיה האירופיות.

סלובניה

המדינה ההררית ברובה סלובניה חתמה על הסכם שנגן בשנת 2003. ממוקם בין איטליה, אוסטריה, והונגריה, סלובנים יש גישה טובה יותר לשכניהם כמו המשתתפים באזור שנגן.

ספרד

בהרשמה להשתתפות באזור שנגן בשנת 1991, ספרד הייתה מאמצת מוקדמת של הטבות הנסיעה המוגדלות שהוצעו על ידי הסכם שנגן. אחת המדינות ההיסטוריות ביותר באירופה, חברותה של ספרד באזור שנגן מדגישה את המטרה המשותפת לקהילה האירופית.

שוודיה

המדינה הסקנדינבית שוודיה נרשמה להרשמה לאזור שנגן בשנת 1996. מחוברת ליבשת אירופה על ידי גשר ארסונד, השתתפותה של שוודיה באזור שנגן מסייעת לחבר את צפון אירופה לשאר אירופה.

שוויץ

שווייץ הצטרפה לאזור שנגן בשנת 2004. אחת המדינות העצמאיות ביותר באירופה, השווייצרים בכל זאת רואים את היתרון של השתתפות באזור שנגן, מדברים על חשיבותו.

אילו מדינות עשויות להצטרף לאזור שנגן בעתיד?

בבוא הזמן, מדינות אירופאיות רבות שאינן משתתפות בהסכם שנגן עשויות להצטרף למדיניות הגירה מאוחדת זו. חלק מהמדינות אושרו לאזור שנגן ויכולות להתחיל להתקבל להסכם לפי בחירתן.

לדוגמה, אירלנד החליטה לבטל את הסכמתה להסכם ולפעול תחת פרוטוקולי הנסיעה שלה כמדינת אי. כחברה באיחוד האירופי, אירלנד מצייתת לחוקי חופש תנועה מסוימים מחוץ להסכם שנגן.

רומניה, בולגריה, קרואטיה וקפריסין קיבלו אישור מראש להשתתפות באזור שנגן בעתיד, אך מאז ביטלו את השתתפותן לעת עתה.

כחברות באיחוד האירופי, מדינות אלה מרוויחות מכך שהן כבר עומדות בסטנדרטים לאומיים מסוימים הנדרשים על ידי הסכם שנגן. עם דגש רב יותר על סולידריות אירופית, יותר מדינות אירופיות עשויות לבחור להשתתף באזור שנגן, יצירת אירופה מאוחדת יותר כתוצאה מכך.

מה ההבדל בין אזור שנגן לאיחוד האירופי?

נוסעים לאירופה עשויים בקלות לבלבל בין מדינות החברות באיחוד האירופי לבין השתתפות באזור שנגן. למרות שהם עשויים לעתים קרובות להצטלב, מעמד החברות באיחוד האירופי אינו בהכרח שווה להשתתפות באזור שנגן ולהיפך.

לדעת את ההבדל בין אזור שנגן לבין האיחוד האירופי מעמיק את ההבנה שלך של נסיעות אירופיות, להבטיח לך להבין למה אתה צריך לצפות בטיול שלך.

האיחוד האירופי הוא גוף שלטוני; אזור שנגן הוא הסכם הגירה

האיחוד האירופי הוא גוף שלטוני המעביר חקיקה פוליטית וכלכלית שהמדינות החברות בו חייבות לפעול לפיה; הפרלמנט האירופי הוא המוסד הממשלתי הגבוה ביותר עבור המדינות החברות המשתתפות. בעוד מדינות האיחוד האירופי שומרות על המדיניות הלאומית שלהן, החוק האירופי שנחקק על ידי הפרלמנט האירופי מספק את המסגרת המשפטית הרווחת.

הסכם שנגן אינו גוף שלטוני פעיל אלא מדיניות בינלאומית המוסכמת על ידי המדינות המשתתפות. בניגוד לאיחוד האירופי, הסכם שנגן אינו עובר חקיקה; אלא החקיקה עצמה שאושרה על ידי המדינות שחתמו על אזור שנגן. קבוצה זו של כללים משותפים נקראת שנגן רוכש.

מכיוון שהוא אינו גוף שלטוני, אזור שנגן כולל מדינות אירופיות שאינן חברות באיחוד האירופי. מדינות אזור שנגן מחוץ לאיחוד האירופי כוללות:

 • איסלנד
 • ליכטנשטיין
 • נורווגיה
 • שוויץ

המדינות הזעירות של מונקו, סן מרינו וקריית הוותיקן הן חברות דה פקטו באזור שנגן למרות שאינן חברות באיחוד האירופי או חותמות על הסכם שנגן.

מהן הדרכים הטובות ביותר לטייל באזור שנגן?

ברגע שאתה באזור שנגן, ההתמצאות קלה למדי. תלוי היכן תכננתם לבקר לאורך המסע שלכם, ייתכן שתרצו לחקור אפשרויות נסיעה אירופאיות שונות. אלה הן ארבע הדרכים הטובות ביותר לנסוע דרך אזור ויזת שנגן:

 • אוטובוס
 • מכונית
 • תכנית
 • רכבת

מדינות שנגן באוטובוס

אוטובוסים הם אמצעי תחבורה פופולרי באירופה. אירופה היבשתית צפופה למדי; גבולות חיצוניים בין מדינות שכנות לעולם אינם רחוקים מדי. כתוצאה מכך, אוטובוסים מספקים לנוסעים אמצעי יעיל לתחבורה חוצת גבולות בין מדינות.

אוטובוסים הם אמצעי תחבורה אידיאלי בין ערים שאולי לא יהיו פופולריים מספיק כדי להצדיק תשתיות תחבורה ייעודיות יותר. ייתכן שחלק מהיעדים שלך לא יהיו נגישים בקלות באמצעי נסיעה קונבנציונליים יותר, כמו רכבת.

כאשר הרכבת לא מצליחה להתחבר למקומות מבודדים שאינם כלולים בקווי הרכבת, האוטובוסים עוזרים למלא את הפערים ולהביא אותך לאן שאתה צריך להיות.

מדינות שנגן ברכב

עבור נוסעים שרוצים לנסוע בתנאים שלהם, תחבורה ציבורית ברכב יכולה לפתוח מגוון רחב של יעדי נסיעה נגישים על פי לוח הזמנים שבחרת. השכרת רכב באירופה מאפשרת למטיילים לקבוע את הקצב שלהם; אתה יכול להשתמש בכבישים המהירים המקושרים הרבים של אירופה בעת נסיעה - אין צורך לתכנן סביב חברות תעופה, תחנות רכבת או לוחות זמנים של אוטובוסים.

בעוד השכרת רכב יכולה להיות יקרה, זה יכול לתת למטיילים יותר חופש תנועה. יתר על כן, יש דחיפה חזקה להרחיב את תחנות הטעינה החשמליות המרשימות ממילא באירופה לרכבים חשמליים. עם ויזת שנגן, נוסעים בינלאומיים יכולים לנוע בחופשיות בין מדינות אירופה ללא בדיקות גבולות ברכב.

מדינות שנגן במטוס

אזור שנגן מורכב מאזור גדול ברחבי יבשת אירופה. נסיעה בתחבורה יבשתית היא דרך מצוינת לעקוף מדינות שכנות. כשמדובר במעבר בין מדינות רחוקות, טיסות הן אמצעי יעיל לראות כמה שיותר מהמדינות החברות בשנגן.

טיסות יכולות להיות יקרות. אבל טיסה בין מדינות אירופה יכולה להיות משתלמת למדי, במיוחד כאשר היא מוזמנת עם חברות תעופה אירופאיות מוזלות. לאנשים ממדינות שאינן שנגן מומלץ להביא את מסמכי הנסיעה שלהם בזמן הטיסה.

מדינות שנגן ברכבת

תשתית הרכבות באירופה היא מהחזקות בעולם. לגבי מקסום המעבר שלך בין המדינות החברות בשנגן, הרכבת היא אחת האפשרויות הטובות ביותר שאתה יכול לבחור.

רכבות הן דרך מצוינת לעקוף את הגבול הפנימי של מדינות אירופיות נתונות ולחצות לאזורים אחרים. כרטיסי רכבת ניתן להשיג במחיר סביר עבור קילומטרים הנוסעים יכולים לקבל מהם.

ויזת שנגן

אזור שנגן יכול להיחשב כמדינה אחת גדולה עם גבול חיצוני יחיד. בנסיבות רגילות, זה המקום שבו תייר או מבקר היה מציג דרכון וכל מסמכי הנסיעה הדרושים לבדיקה על ידי רשויות הגבול. עם זאת, מכיוון שאין ביקורת גבולות פנימית בין מדינות שנגן השכנות, היה צורך להציג אמצעי סינון מבקרים מתכוונים לפני שהם נכנסים לכל אחת מהמדינות החברות והפתרון היה הנהגת ויזת שנגן.

בגלל הסכם הדדי עם האיחוד האירופי, אזרחי כל מדינה חברה באיחוד האירופי אינם דורשים ויזת שנגן כדי להיכנס או לנסוע דרך מדינה חברה שנגן. זה יהיה המקרה גם לאחר הצגת מערכת המידע וההרשאה האירופית לנסיעות (ETIAS) 2025 מכיוון שכל דרכוני האיחוד האירופי יקושרו אלקטרונית למסד נתונים מרכזי אליו ניתן לגשת על ידי סוכנות הגבול או הביטחון האירופית הרלוונטית. ישנם הבדלים בין ויזות שנגן ל- ETIAS שמטיילים צריכים להיות מודעים אליהם לפני הגשת בקשה לאישור נסיעה.

עם זאת, אזרחים שאינם אזרחי האיחוד האירופי נחשבים ל"אזרחי מדינה שלישית", וככאלה, חייבים להחזיק בוויזת שנגן תקפה לפני הכניסה לכל מדינה חברה בשנגן, לא משנה כמה קצרה השהייה. האשרה מאפשרת למחזיק בה לשהות באזור שנגן לתקופה שלא תעלה על 90 יום בכל תקופה של 180 יום. זה יכול להיות חסימה רצופה של 90 יום או מחולק למספר שהיות קצרות יותר ברגע שלא חורגים מהסכום הכולל של 90 יום. מבקרים המעוניינים להישאר לתקופה ארוכה יותר כגון סטודנטים, עובדים או תושבים מיועדים יזדקקו לויזה לאומית למדינה הרלוונטית מכיוון שאשרת שנגן לא תספיק.

ויזות שנגן מונפקות בשלושה פורמטים עיקריים:

 • כניסה יחידה
 • כניסה כפולה
 • כניסות מרובות

איזה סוג ויזה נדרש תלוי בקריטריונים של הפרט ואיזה מהם עונה בצורה הטובה ביותר על הדרישות הדרושות.

מהן הדרישות לוויזת שנגן?

קבלת ויזת שנגן נדרשת עבור נוסעים מסוימים לאזור שנגן. אם אתם מתכננים לנסוע לאירופה למשך 90 עד 180 יום או יותר, סביר להניח שתזדקקו לוויזת שנגן כדי להיכנס לאירופה. כדי לקבל ויזה, יהיה עליך:

 • מלא טופס בקשה לוויזה.
 • ספק שתי תמונות שצולמו במסגרת הזמן האחרונה.
 • דרכון פעיל ובתוקף.
 • הוכחה להזמנת נסיעות הלוך ושוב.
 • פוליסת ביטוח נסיעות מספקת.
 • מסמכים של לינה נאותה.
 • הוכחה ליציבות הפיננסית שלך.
 • קבלה עבור אגרת בקשת הוויזה.

כמה עולה ויזת שנגן?

ויזת שנגן עולה 80 יורו למבוגרים ו -40 יורו לילדים בגילאי 6 עד 12.

כמה זמן נמשכת ויזת שנגן?

ויזות לטווח קצר יישארו בתוקף למשך 90 יום מרגע השימוש הראשון בהן כדי להתחיל לנסוע. לפני תחילת הנסיעה, הוויזה יכולה להישאר פעילה.

מהו תהליך בקשת ויזת שנגן?

הגשת בקשה לוויזת שנגן יכולה להיות תהליך ממושך ומסובך ולכן עדיף להגיש בקשה זמן רב לפני כל ביקור מיועד באזור. על המועמדים למסור פרטים מלאים של:

 1. תאריכי הנסיעה המיועדים
 2. תאריכי השהייה בארץ ההגעה של שנגן
 3. פרטים על תוכניות נסיעה באזור שנגן
 4. ארץ כניסה ויציאה
 5. מסמכים המאשרים לינה למשך השהייה

בעקבות יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, אזרחים בריטים עדיין נהנים מנסיעות ללא ויזה לאירופה ולאזור שנגן, אך מצב זה צפוי להשתנות בעתיד הקרוב עם השקת ETIAS. מנקודה זו ואילך בריטים המעוניינים לבקר במדינת שנגן ידרשו ויזת שנגן, דרכון מאושר ETIAS או שניהם.

לא רק שהמידע המפורט יהיה נחוץ, אלא שמועמדים בריטים חייבים גם להחזיק בדרכון תקף שהונפק בעשר השנים האחרונות עם לפחות שני דפים ריקים ואשר תקף לפחות שלושה חודשים לאחר תאריך היציאה מאזור שנגן. מסמכים המאשרים את סידורי הנסיעה, לינה והוכחה של מספיק כסף כדי לכסות את הנסיעה יידרש גם, כמו גם ביטוח רפואי שנגן כדי לכסות כל חירום רפואי.

לבסוף, יהיה צורך גם להגיע לראיון בשגרירות או בקונסוליה. איזו שגרירות יהיה צורך לבקר יהיה תלוי אם המבקש מבקר באחת או יותר מדינות שנגן. הראיון ייערך בדרך כלל בשגרירות של המדינה הראשונה בה מבקרים אך עשוי להיות גם עבור המדינה בה מתוכננת השהייה הארוכה ביותר.

מהי מערכת המידע וההרשאות האירופית לנסיעות (ETIAS)?

ויזת שנגן נדרשת בתנאים מסוימים באמצעות מערכת המידע של שנגן (SIS). עם זאת, ישנם אישורי נסיעה נגישים יותר שיכולים לעזור לך לבקר באירופה ללא האגרה והבירוקרטיה. ETIAS יסייע למטיילים ממדינות נבחרות לבקר באירופה ללא ויזה.

מערכת המידע וההרשאות האירופית לנסיעות עברה רשמית בשנת 2018 ותיכנס לתוקף באופן רשמי בשנת 2025 2018. בהתבסס על ה- ESTA האמריקאי, מערכת נסיעות זו מקדמת אבטחה משופרת במדינות אזור שנגן על ידי סינון מוקדם של אזרחים ממדינות פטורות מוויזה בנסיעתם לאירופה.

אישור ETIAS עשוי להעפיל אותך לנסיעה לאירופה ללא צורך בוויזת שנגן. ETIAS מסייעת ליצור אירופה בטוחה ונגישה יותר.

עתיד אזור שנגן

למרות האירועים האחרונים הקשורים לברקזיט, COVID-19 והסכסוך בין אוקראינה לרוסיה, המדינות החברות באיחוד האירופי הוכיחו כי הקשר של האיחוד יכול לעמוד באתגרים אזוריים וגלובליים מורכבים. ניכר כי הקשרים הכלכליים, החברתיים והפוליטיים שנרקמו לאורך השנים סייעו לשימור האיחוד. לאור היתרונות, צפוי שהאיחוד האירופי ימשיך להוסיף בהדרגה מדינות חברות חדשות. לא ידוע אם חברות האיחוד האירופי יצטרפו גם הן לאזור שנגן. עם זאת, בהתבסס על העובדה שרוב 27 חברי 27 מכלל מדינות האיחוד האירופי נמצאות באזור שנגן, ניתן להניח בוודאות גבוהה כי כל מדינה חדשה החברה באיחוד האירופי עשויה להצטרף גם לאזור שנגן.