צרפת ETIAS - פטור מוויזה לאירופה לצרפת

צרפת סבלה מפיגועי טרור בשנים האחרונות והיא אחת ממספר מדינות באיחוד 27 האירופי (האיחוד האירופי) שדוחפות את נציבות האיחוד האירופי ליישם ביקורת גבולות מחמירה יותר. מערכת המבוססת בחלקה על מערכת הפטור מוויזות ESTA האמריקאית הוצעה ועשויה להפוך בקרוב לנורמה עבור כל מי שרוצה להיכנס לצרפת מחוץ לאיחוד האירופי שלא נזקק לוויזה עד כה.

הפטור החדש מוויזה לצרפת נקרא מערכת הרשאת הנסיעות והמידע של האיחוד האירופי או ETIAS והוא אושר רשמית בנובמבר 2016. המערכת היא לא רק עבור מבקרים בצרפת, זה יהיה עבור מבקרים מיועדים בכל אחת ממדינות שנגן, כמעט כולם נמצאים באיחוד האירופי.

האם אתה מבקר תכוף בצרפת?

אם אתה מבקר תכוף בצרפת או בכל מקום אחר באיחוד האירופי, הפטור החדש מוויזה לצרפת או ETIAS עשוי לחול עליך אם:

  • אתה לא אזרח של האיחוד האירופי.
  • אינך אזרח של אחת המדינות שאינן האיחוד האירופי שנגן, כלומר איסלנד, ליכטנשטיין, נורבגיה או שוויץ,
  • אתה לא אזרח של אחת המדינות שצריכות ויזה כרגע.

כל אזרחי אזור שנגן ומדינות האיחוד האירופי המעטות שאינן נמצאות כיום בשנגן אינם זקוקים לוויזות שנגן ומסוגלים לחצות בחופשיות את כל הגבולות. הפטור מוויזה לצרפת או ETIAS לא יחול על קבוצה זו.

אם אתה אמריקאי, קנדי, אוסטרלי או כל אחד אחר מרשימת 60 מדינות, אינך צריך להגיש בקשה לוויזת שנגן עד כה לשהייה שלא תעלה על 90 יום בכל תקופה של 180 יום. זוהי קבוצה זו כי ETIAS יחול. רשויות האיחוד האירופי מעוניינות לקבל מידע שניתן לחלוק בין המדינות החברות על כל מי שרוצה לבקר באירופה בקבוצה זו. נכון לעכשיו, זה לא קורה וכל אחד ממדינת פטור מוויזה יכול בעצם פשוט להופיע בעמדת גבול באחת ממדינות שנגן ולקבל אוטומטית 90 יום בכל מקום בתוך שנגן.

אם אתה אזרח קולומביה, דרום אפריקה, טורקיה, תאילנד או כל מדינה אחרת שאינה בשתי הקבוצות האחרונות לעיל אתה כרגע צריך לקבל ויזה לפני שאתה נוחת בצרפת או בכל מדינת שנגן אחרת. מצב זה אינו צפוי להשתנות כרגע עם כניסתו של פטור ויזה לצרפת או ETIAS. משמעות הדבר היא שעדיין תצטרך להגיש בקשה לוויזת שנגן בדרך הרגילה.

כיצד תפעל מערכת ETIAS?

האופן שבו ETIAS צפוי לעבוד דומה לאופן שבו כל אדם ממדינה פטורה מוויזה מגיש בקשה ל-ESTA אמריקאית (מערכת אלקטרונית לאישור נסיעה). זה הוצג לפני כמה שנים מסיבות דומות מאוד כמו ETIAS. ארה"ב סבלה מהתקפה נוראה על אדמתה שלה (9/11) ונקטה מספר אסטרטגיות כדי להפוך את גבולותיה לבטוחים יותר. הבעיה היחידה הייתה שתהליך בקשת הוויזה הקיים היה מסורבל למדי ולעתים קרובות פירושו עיכובים בנסיעות עסקים ותיירות בתום לב לארה"ב. הפתרון היה לייעל את תהליך הגשת הבקשה עבור אזרחים של מה שנחשבו למדינות "פחות מסוכנות", ובמקביל לגרום למבקשי ויזה מלאים לקפוץ דרך חישוקים נוספים לפני שיוכלו לקבל את הוויזה שלהם.

אחד ההבדלים הבודדים בין ETIAS לבין ESTA הוא כי ETIAS החדש יחול על הרבה יותר אנשים מאשר האמריקאי. יחד עם זאת, כמות המידע שהיא תספק, שלא הייתה קיימת קודם, תהיה גם הרבה יותר גדולה.

צפוי כי מועמדי ETIAS יגישו בקשה מקוונת לפני שהם מתכוונים לבקר באירופה. הם יצטרכו לספק כמות מסוימת של מידע על עצמם ולשלם אגרת € 7 לפני שהם מקבלים 3 אישור כניסה מרובה למשך שנה. מועמדים מתחת לגיל 18 לא יצטרכו לשלם את האגרה €7.

האם ETIAS נועד להגדיל את הכנסות האיחוד האירופי?

יש הטוענים כי אחת הסיבות לכך שה-ETIAS האירופי נדחף כעת היא משום שקופת האיחוד האירופי אינה מלאה כפי שהייתה בעבר. האגרות מבקשות ETIAS יועברו ישירות לוועדת האיחוד האירופי, אך האגרה הקטנה לאנשים מעל גיל 18 לא תרים גבות רבות. אירופה נותרה מקום פופולרי מאוד לבקר בו, ולכן לא סביר שלמערכת החדשה תהיה השפעה רבה על מספר האנשים שעדיין מתכוונים לנסוע לשם.