ויזת שנגן לעומת ETIAS: מדריך השוואה

מבוא

בשל הצגתה 2025, מערכת המידע וההרשאה האירופית לנסיעות (ETIAS) נותרה נושא לבלבול מסוים. מטיילים מבולבלים אם הם יזדקקו ל- ETIAS או לוויזת שנגן כדי לנסוע באזור אירופה רבתי. ETIAS הוא אישור נסיעה אלקטרוני חדש המיועד למטיילים שיכולים כיום לנסוע לאירופה ללא ויזה. ויזת שנגן, לעומת זאת, היא ויזה הנדרשת כיום לנסיעה לאירופה עבור מטיילים שאינם יכולים לנסוע למדינות האיחוד האירופי ללא ויזה. מאמר זה דן בהבדלים בין אשרות ETIAS ואשרות שנגן.

ETIAS - סקירה

מערכת המידע וההרשאה האירופית החדשה הוצעה לראשונה בשנת 2016 מתוך כוונה לחזק את ביטחון הנסיעות לאירופה ולאזור שנגן ממדינות שאינן דורשות כיום ויזה לנסיעה כזו. החל מאלבניה ועד ונצואלה, ישנן כיום 60 מדינות שאינן חברות באיחוד האירופי אך אזרחיהן יכולים לנוע בחופשיות לאירופה ובתוכה ללא ויזה. משמעות הדבר היא כי אזרחי מדינות אלה דורשים כיום רק דרכון תקף כדי לבקר באירופה ומידע הרקע על מבקרים אלה הוא מינימלי או לא קיים.

עם ETIAS, מבקרים מתכוונים יצטרכו למלא טופס מקוון מפורט ולספק מידע אישי, כולל רישומים פליליים וביקורים באזורי סכסוך עולמיים, כדי להגיש בקשה לאישור ETIAS לנסוע לאירופה. בקשות ETIAS נבדקות באמצעות מאגרי מידע רבים, כולל אינטרפול ויורופול, לפני אישור. לאחר אישור הבקשה, ETIAS מצורף אלקטרונית לדרכון של המבקש והוא תקף לשלוש שנים או עד שתוקף הדרכון יפוג.

ויזת שנגן

אזור שנגן מבולבל לעתים קרובות עם האיחוד האירופי, אך יש הבדל משמעותי בין השניים. ישנן 27 מדינות השייכות לאזור שנגן ורובן חברות גם באיחוד האירופי. חמישה יוצאים מן הכלל הם:

שש החברות הללו הן חברות באיחוד האירופי, אך אינן חלק מקבוצת אזור שנגן, אם כי בולגריה ורומניה נמצאות בתהליך הצטרפות.

לעומת זאת, המדינות הבאות הן חלק מאזור שנגן אך אינן חברות באיחוד האירופי:

אזרחי שתי המדינות באזור שנגן והמדינות החברות באירופה נהנים מחופש תנועה דרך שתיהן ואינם זקוקים לוויזות ETIAS או שנגן כדי לנסוע באירופה.

ETIAS לעומת ויזת שנגן

אזרחי 60 המדינות אשר כיום אינם זקוקים לויזה מכל סוג שהוא כדי לנסוע לאירופה יזדקקו לסמכות לבקר כאשר ETIAS ייווצר ב 2025 . אישור זה יהיה בצורה של ETIAS או ויזת שנגן. זהו מצב או/או או ETIAS לעומת שנגן.

במילים פשוטות, מבקרים באירופה שיש להם ETIAS אינם זקוקים לויזה שנגן. אלה שאינם זכאים, או שאין להם, ETIAS חייבים להחזיק ויזת שנגן.

ההבדל העיקרי בין ויזות ETIAS ושנגן

ETIAS היא מערכת אלקטרונית המקושרת לדרכון הנוסע המאפשרת לו להיכנס ולטייל בתוך האיחוד האירופי, אך לא בהכרח באזור שנגן אם בעל הדרכון אינו אזרח האיחוד האירופי.

ויזת שנגן מוזנת ידנית לדרכון ומאפשרת נסיעה בתוך המדינות החברות 27. עם זאת, בניגוד ל- ETIAS המאפשר נסיעות ברחבי אירופה, ויזת שנגן היא ספציפית למדינה אליה הוגשה בקשה ולא בהכרח תקפה למדינות שנגן אחרות. במקרה של מבקר המבקש לבקר בשתי מדינות שנגן או יותר, יש צורך להגיש בקשה לויזה בשגרירות המדינה שבה רוב הזמן יושקע. ויזת שנגן מאפשרת שהייה מקסימלית של 90 יום בתקופה של שישה חודשים לאחר היום הראשון של הכניסה.

בקשה ל- ETIAS או ויזת שנגן

בקשה ל- ETIAS מתמלאת באופן מקוון תוך כעשרים דקות. הטופס דורש מידע אישי בסיסי, אך גם פרטים לגבי אזורי סכסוך עולמיים שבהם ביקרת וכל עבר פלילי. יש לציין גם את מדינת היעד הראשונה באירופה. לאחר בדיקה יסודית במאגרי מידע רבים של הפרטים שנמסרו, קבלה או דחייה מוחזרת בדרך כלל תוך דקות, אם כי בדיקה ידנית יכולה להימשך מספר שבועות. התשלום, שנקבע כיום על שבעה אירו, חייב ללוות את הבקשה.

בקשה לוויזת שנגן, לעומת זאת, חייבת להיעשות באופן אישי בשגרירות או בקונסוליה של מדינת היעד. מכיוון שהתהליך אינו אוטומטי, עשויים לחלוף שישה שבועות או יותר עד להנפקת הוויזה. דרישות אחרות בעת הגשת בקשה לוויזת שנגן הן:

  • הדרכון חייב להכיל לפחות שני דפים ריקים עבור חותמות כניסה ויציאה
  • על הדרכון להיות בתוקף לתקופה של שלושה חודשים לאחר תאריך פקיעת תוקף הוויזה

במקרה של בקשה להיתר שהייה ממושכת, הדרכון צריך להיות בתוקף עד פקיעת האשרה.

נוסף בלבול

כדי להעכיר את המים עוד יותר, יש הבדל נוסף בין ETIAS לבין ויזות שנגן. שלא כמו ETIAS, אשר קיים רק בפורמט אלקטרוני אחד, ישנן וריאציות שונות של ויזת שנגן עם תנאים שונים והגבלות.

קטגוריה A מעניקה אישור למחזיק לעבור דרך שדה תעופה במדינת שנגן, אך לא להישאר באותה מדינה או אפילו לעזוב את שדה התעופה.

קטגוריה C היא ויזה לטווח קצר לשהייה במדינה החברה בשנגן ויש לה קטגוריות משנה נוספות:

  • אשרת כניסה יחידה מאפשרת למחזיק להיכנס לאזור שנגן רק פעם אחת במסגרת זמן נתונה ותוקפה פג ברגע שהמחזיק עוזב.
  • אשרת כניסה כפולה מאפשרת כניסה ויציאה מאזור שנגן פעמיים ותוקפה פג ביציאה השנייה.
  • ויזת כניסה מרובה מאפשרת כניסות ויציאות מרובות מאזור שנגן למשך עד מקסימום של 90 יום בכל תקופה של 180 יום.

ETIAS או ויזת שנגן לאזרחי בריטניה?

אזרחי מדינות מחוץ לאיחוד האירופי ואזורי שנגן שאינם זקוקים כיום לויזה לנסיעות באירופה חייבים להיות מתועדים כראוי ברגע ש- ETIAS נכנס לתוקף. אזרחי בריטניה יזדקקו לאישור ETIAS מאושר כדי לנסוע לאירופה ובתוכה.