מה זה ETIAS?

מבוא

ETIAS מייצג את מערכת המידע וההרשאה האירופית לנסיעות. היא הוכרזה על ידי הנציבות האירופית בנובמבר 2016 ויושמה בחקיקה בספטמבר 2018. הכוונה בהקמת המערכת הייתה לשפר את הביטחון של המדינות החברות באיחוד האירופי באזור שנגן על ידי לכידת נתונים על מטיילים המבקרים כיום באזור ללא ויזה.

ETIAS יסנן מראש נוסעים מ "מדינות שלישיות", שהם אזרחים ממדינות שאינן זקוקות לוויזת שנגן. הסינון יתייחס לסיכוני טרור או הגירה. המטרה היא לזהות אנשים המהווים איומים ביטחוניים לפני שהם יכולים לנסוע לאזור שנגן.

ETIAS אינו ויזה, אלא פטור מוויזה, בדומה לארה"ב ESTA ול- ETA הקנדי. נוסעים המבקרים כעת במדינות החברות באירופה ללא ויזה, יזדקקו ל- ETIAS ואילך 2025. מחזיקי דרכונים של השוק היחיד של האיחוד האירופי פטורים מ- ETIAS. 

יעדי ETIAS

נוחות – צמצם את זמני ההמתנה בגבול לנוסעים וייעל את הכניסה למדינות החברות באיחוד האירופי.

יעילות גבולות - שיפור ניהול הגבולות עבור אנשי ביטחון הבודקים נוסעים עם ההגעה והעזיבה ממדינות החברות באיחוד האירופי.

שקיפות - סייעו לאיחוד האירופי להשיג את מטרתו של מדיניות ליברליזציה בוויזות שתאפשר לאזרחי מדינות נוספות להיכנס לאיחוד האירופי ללא צורך בוויזת שנגן.

הגירה - אפשר לרשויות הגבול לזהות חריגות הגירה וניצול לרעה של נסיעות ללא ויזה לאיחוד האירופי.

ביטחון – לסייע למדינות החברות באיחוד האירופי לחזק את תהליכי אבטחת הגבולות והנהלים שלהן נגד פשיעה וטרור.

מימון – לספק מקור הכנסה נוסף לתקציב האיחוד האירופי, כמו גם לניהול נסיעות ללא ויזה של מבקרים עסקיים, תיירותיים ומעבר.

הרציונל של ETIAS

כיום, מספר רב של אנשים, ממדינות כמו ארצות הברית וקנדה, המעוניינים לנסוע לאירופה אינם צריכים להגיש בקשה לוויזה לפני הגעתם. הנציבות האירופית, הגוף שקובע את הכללים עבור 27 האיחוד האירופי החבר, גיבשה תוכנית שמשמעותה היא שאזרחים אלה (למשל ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד וכו ') יצטרכו לספק מידע על עצמם ועל הסיבה להסדרי הנסיעה שלהם באמצעות אפליקציה מקוונת לפני הגעתם לאירופה. רשימת המדינות הזכאיות ל-ETIAS משתנה לעתים קרובות. לכן, מומלץ למטיילים להכיר את הדרישות לפני עזיבתם למדינה באיחוד האירופי.

נציבות האיחוד האירופי הציעה את מערכת האישורים החדשה לפני הנסיעה בגלל שינויים במספר המבקרים המגיעים לאירופה והסיבות שבגללן הם מגיעים לשם. יש לקוות כי המערכת תרתיע פושעים וטרוריסטים פוטנציאליים , כמו גם לפקח על כל מי שמתכוון לבקר כדי לספק רמה גבוהה יותר של ביטחון לתושבי אירופה.

 1. ישנן ארבע סיבות עיקריות מאחורי הצגת ETIAS:
 2. ישנם הרבה יותר אנשים המבקרים באירופה, עם כ -50 מיליון מבקרים בודדים בשנה שעברה ומעל 200 מיליון כניסות.
 3. מספר הפליטים ומבקשי המקלט ממגוון סיבות, כולל רדיפה, מלחמה, הטבות כלכליות ועוד, עלה בחדות בשנים האחרונות.
 4. אירועי טרור הפכו תכופים יותר והייתה לכך השפעה מטרידה ומטרידה על אזרחי אירופה. המדינות שנפגעו לאחרונה הן צרפת, בלגיה, גרמניה וספרד.
 5. ההתקדמות בטכנולוגיית התקשורת האלקטרונית, כמו גם השימוש באינטרנט על ידי מטיילים ברחבי העולם, הפכו צורה אלקטרונית של אישור לפני הנסיעה לדרך מציאותית ומעשית להשיג את סוג המידע שיוכיח את עצמו כשימושי לרשויות הגבול הקולקטיביות של אירופה ולאנשי הביטחון.

אילו מדינות נמצאות באזור שנגן?

ישנן שלוש קטגוריות מדינה שונות, או קבוצות, של אזור שנגן האירופי. 27 מדינות שנגן זהות 27 במהותן למדינות האיחוד האירופי עצמו, אך יש מעטות שנמצאות בשנגן ולא באיחוד האירופי ולהיפך. למדינות שנגן יש כללי הגירה אחידים וחופש תנועה זו לאזרחיה של זו.

הראשונה מבין שלוש הקבוצות היא אזרחי האיחוד האירופי ושנגן. אנשים אלה חופשיים לבקר, לחיות ולעבוד זה במדינות של זה, ולכן אין הגבלות.

בקבוצה השנייה הם אזרחי מספר רב של מדינות לא אירופיות.  הם לא צריכים ויזה כדי לבקר באירופה, אבל יש הגבלות על כמה זמן הם יכולים להישאר ומה הם יכולים לעשות שם, במיוחד אם הם רוצים ללמוד, לעבוד או לחיות או יותר מ 3 חודשים בכל זמן נתון. קבוצה זו היא שתושפע מה- ETIAS. אמריקאים, קנדים, אוסטרלים, יפנים, מלזים ורבים אחרים נמצאים בקבוצה זו. קבוצה זו עשויה להיות זו שתדרוש את הפטור מוויזת ETIAS .

הקבוצה השלישית מורכבת מאזרחי מדינות לא אירופאיות הזקוקים לוויזה לפני יציאתם לאירופה. רוב האנשים בקבוצה זו הם אזרחי מדינות עולם שלישי עניות יותר או כאלה שיש להם קשרים פחות חזקים מבחינה תרבותית וכלכלית עם האיחוד האירופי.

קווי דמיון עם מערכות הרשאה אלקטרוניות אחרות

מספר מדינות אחרות כבר הציגו מערכות הרשאה אלקטרוניות אשר מיושמות באופן מקוון ומונפקות לפני תחילת הנסיעה.

אוסטרליה הציגה רשות eVisitor ונסיעות אלקטרונית משלה, או eTA, בשנת 1996. זה היה בעיקר כדי להאיץ את עיבוד הוויזה עבור מספר גדול של תיירים שרוצים לבקר באוסטרליה.

ארה"ב הציגה מערכת אלקטרונית אוטומטית לאישור נסיעות (ESTA) בשנת 2007 עבור מחזיקי דרכונים מסוימים. זוהי מערכת פטור מוויזות עבור אזרחי מדינות הנחשבות בסיכון נמוך יחסית לביטחון ארה"ב.

קנדה היא המדינה האחרונה שהציגה מערכת דומה לזו של ארה"ב בשם eTA.

יישום ETIAS

ETIAS רלוונטי רק למטיילים הנוסעים ללא ויזה למדינות החברות באיחוד האירופי. תהליך הגשת הבקשה מיועד להימשך כ-10 דקות או פחות. האתר המעבד יישומי ETIAS יתמוך במכשירים ניידים, שולחניים וניידים. סוגי המידע המבוקשים כוללים:

 • נתונים ביומטריים ואישיים כגון שם, תאריך לידה ומין
 • פרטי קשר של המועמד, כגון כתובת בית, כתובת דוא"ל
 • היסטוריה חינוכית, כגון חינוך יסודי, תיכון, חינוך מקצועי, אוניברסיטה או ללא השכלה
 • פרטי מסמכי נסיעה, כגון דרכון או מסמך אחר, כולל נתונים כגון מספר המסמך, תאריך ההנפקה, תאריך התפוגה והמדינה
 • עיסוק נוכחי או תפקיד, כולל תפקיד וכן פרטי קשר
 • המדינה הראשונה החברה באיחוד האירופי
 • שאלות רקע הנוגעות לפעילות פלילית קודמת, שימוש בסמים, נסיעות לאזורי סכסוך, כמו גם היסטוריית הגירה של האיחוד האירופי ומחוץ לאיחוד האירופי.

צדדים שלישיים רשאים להגיש בקשה בשם המבקשים, אך יש לגלות זאת בעת הגשת הבקשה. צדדים שלישיים יצטרכו גם לספק את שמם ואת פרטי החברה שלהם, במידת הצורך, כמו גם את פרטי הקשר שלהם ואת הקשר שלהם למבקש. מידע נוסף על טופס הבקשה של ETIAS ניתן למצוא כאן: https://etias-info.co.il/מאמרים/מה-יהיה-בטופס-הבקשה-של-etias

תשלום

עמלת ETIAS הנגבית על בקשות למטיילים בגילאי 18 עד 70 היא €7. אין עמלת ETIAS למטיילים מתחת לגיל 18, או מעל גיל 70. כל נוסע, ללא קשר לגילו, ידרוש ETIAS מאושר לפני הגעתו לאזור שנגן.

עיבוד

יישום ETIAS מעובד באופן אוטומטי בהתבסס על שלושת הגורמים הבאים:

 • זהות – האם זהות המבקש תואמת את דרכונו?
 • מסמך נסיעה – האם פרטי מסמך הנסיעה תואמים את המידע שנמסר על ידי המבקש בסעיפים אחרים? האם זהו מסמך נסיעה תקף שהונפק על ידי מדינה זכאית ל- TIAS?
 • שאלות רקע – האם התשובות תואמות את הנתונים השמורים במאגרי המידע הנבדקים על ידי היחידה המרכזית של אטיאס?

המועמד מזהה, מסמך הנסיעה ושאלות רקע נבדקים לאחר מכן מול מערכת המידע של שנגן (SIS), מערכת מידע ויזה (VIS), נתוני יורופול, מסד הנתונים של מסמכי נסיעה גנובים ואבדים של האינטרפול (SLTD) ומסד הנתונים של מסמכי הנסיעות של האינטרפול המשויכים להודעות (TDAWN), EURODAC ואחרים, בנוסף לכללי הסינון ורשימת המעקב של היחידה המרכזית של ETIAS עצמה. התאמה חיובית שתזוהה על ידי מערכת העיבוד האוטומטית הרואה במבקש סיכון אבטחה או הגירה אפשרי, תגרום לעיבוד ידני של בקשת ETIAS. עיבוד ידני מתבצע על ידי היחידה המרכזית של ETIAS והיחידות הארציות של ETIAS במידת הצורך. אם נדרש מידע נוסף מהמבקש, ייצרו איתו קשר תוך ימים מיום קבלת ההודעה כי ETIAS שלהם דורש עיבוד נוסף. מערכת ETIAS תספק לכל המועמדים הודעה על סטטוס ETIAS "מאושר", "מסורב" או "עיבוד ידני" תוך 96 שעות מהגשת הבקשה.

הודעות למועמדים

אישורי ETIAS

רוב מבקשי ETIAS יקבלו הודעה מיידית או תוך מספר שעות מרגע אישורם. אישור נסיעה תקף של ETIAS מקושר לדרכון של המבקש ויש לו מספר בקשה ייחודי משלו. ETIAS יהיה תקף למשך שלוש שנים או עד תאריך התפוגה של הדרכון או מסמך הנסיעה, המוקדם מביניהם.

עיבוד ידני של ETIAS

בקשה תעובד באופן ידני אם נתוני הנוסע תואמים להיט באחד ממאגרי המידע של האיחוד האירופי. ניתן ליצור קשר עם היחידה המרכזית של ETIAS או עם הצוותים הלאומיים של ETIAS כדי לספק תיעוד נוסף לטיפול בבקשה. יתר על כן, ניתן גם לתת למבקש את האפשרות להגיע לראיון בקונסוליה סמוכה של מדינות החברות באיחוד האירופי אם התיעוד לבדו אינו מספיק כדי לטפל בבקשות.

סירוב ETIAS

מועמדים שבקשתם נדחתה יקבלו נימוקי סירוב. זה יכלול מידע על המדינה החברה המסוימת באיחוד האירופי שהחליטה על הבקשה.

למועמדים שבקשתם נדחתה ETIAS יש זכות לערער. יהיה צורך להגיש ערעורים למדינה החברה באיחוד האירופי שסירבה ל- ETIAS. הטיפול בערעורים יתקיים גם באותה מדינה החברה באיחוד האירופי.

ETIAS בשדה התעופה

נוסעים המגיעים לאזור שנגן באוויר, ביבשה או בים יידרשו להציג אישור נסיעה תקף. באמצעות בדיקת מערכת כניסה-יציאה (EES), רשויות הגבול של האיחוד האירופי יבדקו דרכון, ויזה או ETIAS של נוסע כדי לקבוע קבילות. נוסעים ללא דרכון ממדינה החברה באיחוד האירופי, ETIAS תקפה או ויזת שנגן תקפה לא יורשו להיכנס.

ביטולים וביטולים של ETIAS

ETIAS מאושר אינו מבטיח כניסה למדינה חברה באיחוד האירופי. הקבילות נקבעת על ידי פקידי הגבול של האיחוד האירופי. יתר על כן, ניתן לבטל ETIAS מאושר אם הנוסע נחשב כמי שהשיג באמצעות הונאה או הונאה.  בקשות ETIAS יבוטלו גם כאשר התראות חדשות מתקבלות במאגרי האבטחה של האיחוד האירופי עקב סירוב כניסה של נוסע, או דיווחים על מסמכי נסיעה שאבדו או נגנבו. כל מדינה חברה, באמצעות היחידה הלאומית הרלוונטית של ETIAS, אחראית לבטל אישורי ETIAS מאושרים אם התראה תואמת את אישור הנוסע.

באופן דומה, ניתן לבטל ETIAS אם הנסיבות של מבקש ETIAS משתנות ביחס לזכאותו, כגון הרשעה פלילית לאחרונה, פעילות טרור או נסיעה לאזורי סכסוך. ETIAS יבוטל גם במקרה של פקיעת תוקף דרכון, או שינוי שם של נוסע.

מבנה ETIAS

המבנה של מערכת ETIAS מורכב משבעה רכיבי ליבה, שלכל אחד מהם יש מערכות וצוותים משלו כדי להקל על עיבוד יישומי ETIAS וניהול המערכת והתהליכים הקשורים.

היחידה המרכזית של ETIAS

היחידה המרכזית של ETIAS נמצאת תחת ניהולה של סוכנות משמר הגבול והחופים האירופית. שומר רשומות של נתוני היישום הנוכחיים וכן מבטיח את דיוקם. כמו כן, מאמת יישומים שבהם יש מול אחד ממסדי הנתונים המשמשים לסינון נוסעים. אחראי על הגדרה, הערכה, בדיקה וסקירה של כללי הסינון של ETIAS והסיכונים שלהם, לצד ועדת המיון של ETIAS. אחראי על ביצוע ביקורות של ניהול יישומי ETIAS ועמידה בכללי הסינון של ETIAS תוך התחשבות בפרטיות המועמדים והגנה על נתונים.

היחידות הארציות של ETIAS

כל מדינה החברה באיחוד האירופי היא חלק מהיחידות הלאומיות של ETIAS. היחידות הלאומיות של ETIAS יעריכו ויחליטו על בקשות שבהן היחידה המרכזית של ETIAS אינה מסוגלת לעבד באופן אוטומטי בקשת ETIAS. היחידות הארציות של ETIAS יצטרכו לספק סיבות לאישור או דחיית בקשות. כמו כן, היחידות הלאומיות של ETIAS יכולות לספק דעות ולשתף מידע בין המדינות החברות באמצעות היחידה הלאומית שלהן.

סוכנות האיחוד האירופי לשיתוף פעולה באכיפת החוק (יורופול)

יורופול היא סוכנות אכיפת חוק של האיחוד האירופי העוסקת בפשע מאורגן וטרור בקרב המדינות החברות באיחוד האירופי. היורופול אחראי על ניהול רשימת המעקב של ETIAS, בשיתוף עם היחידות הלאומיות של ETIAS. במקרים בהם נתוני מבקש ETIAS תואמים את נתוני היורופול בשלב העיבוד האוטומטי, היחידות הלאומיות של ETIAS יפעלו כדי לסייע בקביעה אם יש לאשר את הבקשה, לדחות אותה או לדרוש מסמכים נוספים מהמבקש.

סוכנות האיחוד האירופי לניהול תפעולי של מערכות IT בקנה מידה גדול בתחום החופש, הביטחון והצדק (EU-LISA)

האיחוד האירופי-LISA היא סוכנות המפעילה מערכות IT בקנה מידה גדול עבור האיחוד האירופי. eu-LISTA אחראי על התכנון הטכני, הפיתוח והניהול של ETIAS. ישות זו תהיה אחראית גם לשמירה על הפרטיות והאבטחה של כל נתוני המועמדים שנמסרו באמצעות מערכות המידע הדיגיטליות של ETIAS.

לוח הקרנה ETIAS

ועדת הסינון של ETIAS היא אוסף של נציגים מהיחידות הלאומיות של ETIAS, סוכנות משמר הגבול והחופים האירופית והיורופול. הם מחליטים על מדדי הסיכון לניהול רשימת המעקב של ETIAS, כמו גם על ניהול הקריטריונים המשמשים להגדרה, הערכה ועדכון של מדדי הסיכון.

סוכנות משמר הגבולות והחופים האירופית

סוכנות משמר הגבול והחופים האירופית היא סוכנות של האיחוד האירופי, האחראית על בקרת הגבולות של אזור שנגן, בעזרת רשויות הגבול בכל מדינה חברה. סוכנות משמר הגבול והחופים האירופית תנהל את היחידה המרכזית של ETIAS. סוכנות משמר הגבול והחופים האירופית, לצד האיחוד האירופי-LISA, הם המפקחים העיקריים של ETIAS.

המועצה להנחיית זכויות יסוד של ETIAS

חברי סוכנות הגבולות ומשמר החופים האירופית, המפקח האירופי על הגנת המידע והסוכנות לזכויות יסוד מקימים ועדה מייעצת עצמאית במטרה להבטיח שהבקשות מטופלות ביעילות, בהגינות ובבטחה. המלצותיהם מועברות לאחר מכן לוועדת הסינון של ETIAS ליישום אפשרי בעדכון עתידי של ETIAS.